Początek marca to od wielu lat szczególny czas dla fok mieszkających w fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry IOUG. Wraz z końcem lutego, opiekunowie rozpoczynają stały monitoring ciężarnych samic.
W tym roku jako pierwsza, porodowe izolatki zaczęła odwiedzać foka Ewa. Od 4 marca regularnie pojawiała się wewnątrz kamiennych kręgów porodówek wyszukując (według własnych standardów) najbardziej optymalnego miejsca na poród. Finalnie, z rana 6 marca znalazła się w najbardziej zewnętrznej izolatce, graniczącej z bulwarem. Tam, o godzinie 10.00 narodził się pierwszy tegoroczny malec.

Nowo-narodzona foczka jest bardzo ruchliwa. Ewa po 8 godzinach od narodzin zaczęła karmić młode. Wykonane następnego dnia badania, wykazały ze malec jest samczykiem. Otrzymał imię Skiper (potoczna nazwa kapitana małej jednostki pływającej). W dniu dokonywania pomiarów (7.03) ważył 14 kg przy długości 110 cm. jest 14-stym zdrowym szczenięciem Ewy.

Czekamy jeszcze na szczęśliwe rozwiązanie Ani i Undy Mariny. Wszystkie urodzone w tym roku foki, po osiągnięciu samodzielności trafią do Bałtyku, wyposażone w satelitarne nadajniki. To ostatni sezon w którym będziemy śledzić wędrówki urodzonych w naszym ośrodku i uwolnionych focząt.
Transmisje porodów i foczego macierzyństwa można śledzić ,,na żywo” wybierając podgląd z kamery, za pośrednictwem strony: http://www.fokarium.pl/porody.htm .

Oprac. Michał Bała