Po narodzinach Skipera z niecierpliwością wyczekiwaliśmy szczęśliwego rozwiązania u dwóch kolejnych naszych samic. 9 marca nad ranem urodziła Unda Marina. Jej młode to samiczka, w dniu narodzin ważyła 12,8 kg, przy długości 112 cm. Unda bardzo szybko zaczęła karmić młode, udowadniając że dalej jest najbardziej troskliwą mamą wśród helskich fok.

Szekla w dniu narodzin

W porównaniu do lat ubiegłych, Unda podczas opieki nad potomstwem często uczestniczy w treningach medycznych. W poprzednich latach czyniła to rzadziej. Jej młode otrzymało imię ,,Szekla” oznacza metalową klamrę, zazwyczaj w kształcie litery “U” używaną do łączenia elementów takielunku. Jest to 18 dziecko Undy.

Wraz z mama Undą

Ostatnia w kolejce była foka Ania, która swe młode urodziła 12 marca wieczorem. Nowonarodzony samczyk mierzył 109cm, przy masie ciała 12,6 kg. Otrzymał Imię ,,Szperk” co w języku kaszubskim oznacza półwysep. Jest to 14 dziecko Ani.

Szperk chwile po urodzeniu

Po osiągnięciu pełni samodzielności wszystkie tegoroczne szczenięta trafią do Bałtyku wyposażone w satelitarne nadajniki. Dane uzyskane z ich wędrówek posłużą do stworzenia naukowych pracowań i zaleceń ochrony dla gatunku.

Szperk z mamą Anią

O postępach tegorocznego przychówku fokarium będziemy informować na bieżąco na naszych stronach internetowych oraz na facebook’u (https://www.facebook.com/Fokarium/).

Oprac. SMIOUG